Skip to main content
Aktualności

Mąka razowa i mąka żytnia – czy to jest to samo?

maka zytnia

Mąka razowa jest kategorią bardzo ogólną, która tak naprawdę nie odnosi się do żadnego zboża, a do stopnia rozdrobnienia. Mielone jest w tym wypadku całe ziarno składające się z łuski, bielma i zarodka. Mamy więc przemiał razowy, zwany także wysokim lub gruboziarnistym, a im jest wyższy, tym mąka jest ciemniejsza. Produkt zachowuje większość składników odżywczych ziarna i jest doskonały do wypieku chleba. Mąka razowa, wbrew powszechnej opinii, może być żytnia i pszenna, nazywana grahamem.

Razowy surowiec mączny kojarzy się ze zdrowymi i ciemnymi wypiekami, i nic dziwnego, bo często ma beżowy lub jasnobrązowy kolor. Zawdzięczamy to procesowi produkcji, który pozwala zachować większą część łuski, jądra zbożowych ziaren oraz otrębów. Mąka razowa doskonale wpisuje się w zdrową dietę, gdyż jest boga w składniki odżywcze, a jej zastosowanie wzbogaca smak oraz wartość jedzenia. Zawiera dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i ułatwia wydalanie, to pozwala na szybsze działanie metabolizmu i wpływa na nasze samopoczucie. Polecana jest dla osób cierpiących na zaparcia. W mące razowej znajdziemy minerały, m.in.: żelazo, cynk i fosfor, które usprawniają pracę serca, mózgu i układu trawiennego. W mące razowej jest mniej skrobi, niż w innej, a warto wiedzieć, że składnik ten jest szkodliwy dla naszego organizmu, bo narasta w naszym żołądku, uniemożliwiają nawet trawienie.

Mąka żytnia – skład, właściwości

Mąka żytnia jest ciemniejsza, mniej elastyczna od pszennej. Młynomag Myszkowska Rezanko Pozyskuje się ją ze zboża o tej samej nazwie, bogatego w składniki mineralne. Powstaje przez rozdrobnienie całych ziaren żyta i zawiera śladowe ilości otrębów i zarodków. Jest kilka rodzajów mąki, a im wyższa jest liczba określająca jej typ, tym jest ciemniejsza i bardziej zbliżona składem do ziarna, czyli gatunkowo lepsza, pozwalająca się odróżnić w wypiekach. Zawiera od 324 do 367 kcal w 100 g – zależnie od odmiany. Jest produktem zdrowym, zawierającym wiele cennych substancji odżywczych, m.in.: tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy: E, z grupy B; minerały cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń, żelazo oraz dużą ilość błonnika i karotenu. Błonnik pozwala utrzymać prawidłową wagę, a karoten poprawia wzrok, wzmacnia odporność i doskonale działa na skórę. Wypieki z mąki żytniej są polecane dla diabetyków, ponieważ normują wydzielanie się insuliny i nie wywołują wysokich skoków cukru we krwi. Pomagają również w obniżeniu poziomu złego cholesterolu i skłonności organizmu do powstawania kamieni żółciowych. Mąka żytnia zaliczana jest do najzdrowszej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, ponieważ bogactwo obecnych w niej składników odżywczych korzystnie wpływa na pracę całego organizmu, dostarcza energii i zapewnia dobre samopoczucie.

Mąka razowa i mąka żytnia – czy to jest to samo?

Mąki żytnie dzielą się na typy i rodzaje. Typy 580 i 650 to mąka jasna, 800 jest chlebową, natomiast 2000 pełnoziarnistą razową, wykorzystywaną do wypieku pieczywa ciemnego. Wymienione wartości określają procentową zawartość składników mineralnych. Im są wyższe, tym produkt jest zdrowszy. Przy czym obniża się również indeks glikemiczny i zawartość glutenu, wzrasta jej grubość mąki, a ciemnieje kolor. Mąka żytnia pełnoziarnista jest uznawana za najzdrowszą. Z tego powodu stała się składnikiem wielu produktów: makaronów, klusek, żuru oraz ciast. Mąki razowej używamy do robienia naleśników, makaronów, tarty i pizzy. Produkowane jest oczywiście pieczywo i to w różnych rodzajach, które różni się smakiem, również dzięki zawartości dodatków i ziaren. Warto jednak wiedzieć, że mąka pełnoziarnista jest wskazana dla każdego, ze względu na wysoki poziom błonnika i trudne do strawienia, duże cząsteczki. Dlatego mąka razowej nie jest polecana dla osób: cierpiących na ostrą biegunkę, wrzody, refluks; mających wrażliwy żołądek i będących po operacji układu pokarmowego.

header divider